Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir, Nereli? Muhsin Yazıcıoğlu Nasıl ve Ne Zaman Öldü?

Büyük Birlik Partisi’nin kurucusu ve ilk genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, zaman zaman gündeme gelen isimlerden biri.  Eski ülkü ocakları genel başkanının ölümünün üzerinde tam 14 yıl geçti. Hayatı ve ölümü ise pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Yazıcıoğlu’nun ölümünün ardından çeşitli iddialar ortaya atıldı. Peki Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, nereli? Muhsin Yazıcıoğlu nerede ve nasıl öldü? İşte BBP’nin kurucusuyla ilgili merak edilenler…

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Elmalı köyünde dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Şarkışla’da tamamladı. O dönem Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne girdikten sonra, Ülkücü Ocakları Genel Merkezi’nde çalışmaya başladı.

İlk önce Ülkü Ocakları’nda genel başkan yardımcılığı, daha sonra genel başkan olarak görev aldı. Ülkücü Gençlik Derneği’nin 1978 yılında birkaç üye ile birlikte kurdu. Ancak bu süreçte Kahramanmaraş ve Bahçelievler’de yaşanan katliamlarla suçlandı. Kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

1980 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nde genel başkan müşaviri olarak bulundu. Bu yıllardan itibaren MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’ndan yargılandı.

Mahkeme kararıyla 5.5 yıl hücre olmak üzere toplamda 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kaldı. Mamak Cezaevi sırasında ”Burada Üşüyorum” isimli şiirini kaleme aldı. Bir dönem Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı. Milliyetçi Çalışma Partisi’ne girdi ve genel sekreter yardımcılığı yaptı.

1991 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde RP, MÇP ve IDP’den oluşan ittifakın bünyesinde Sivas’tan milletvekili seçildi.

1992 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi’nden ayrıldı ve bir sene sonra Büyük Birlik Partisi’ni kurdu. Uzun bir süre BBP’nin genel başkanı olarak görev aldı. 1995 yılında yapılan seçimlerde ANAP- BBP ittifakının bünyesinden Sivas milletvekili seçildi.

1996 yılında ANAP’tan istifa ederek BBP’ye geri döndü. 2000,2003, 2006 ve 2007 yıllarında yapılan 2.Olağanüstü Büyük Kurultayında tekrardan genel başkan olarak seçildi. 2007 seçimlerinde Sivas’tan bağımsız milletvekili olarak meclise girdi.

Muhsin Yazıcıoğlu Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş’ta katıldığı mitingden Yozgat’ta yapacağı mitinge gitmek için helikopterine bindi. Ancak helikopter bilinmeyen bir sebepten dolayı düştü.

BBP Genel sekreteri Yalçın Topçu, 28 Mart 2009 tarihinde Muhsin Yazıcıoğlu ve birçok kişinin öldüğünü duyurdu. Yazıcıoğlu’nun ve beraberindeki arkadaşlarının naaşı, çalışmaların ardından Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu.

54 yaşında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu cenazesi 31 Mart 2009 tarihinde Kocatepe Camiinde düzenlendi.

BBP eski genel başkanı, vasiyeti üzerine Ankara’da bulunan Taceddin Dergahı’na defnedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir