ABD basını karşı saldırıyı masaya yatırdı: Ukrayna niye başaramadı

Amerikan Washington Post gazetesi, Ukrayna, ABD ve Avrupa’dan 30’dan fazla yetkiliyle görüşmeler yaparak Ukrayna’nın karşı saldırısının neden başarısız olduğuna dair geniş bir analiz yayımladı. Ukraynalı üst düzey komutanların gelinen noktada savaşın “çıkmaza” girdiğini kabul ettiği vurgulanırken, karşı saldırının başarısız olmasında ABD ve Ukraynalı askeri yetkililerin sahada atılacak adımlar konusundaki fikir ayrılıkları, Ukrayna’nın hava desteğinden yoksun olması ve Rusya’nın savunma gücünün hafife alınması gibi unsurların etkili olduğu belirtiliyor.

8 SAVAŞ SİMÜLASYONU

– 2023’ün başlarında Almanya’nın Wiesbaden kentinde toplanan İngiliz, Ukrayna ve ABD’li askeri yetkililer, Ukrayna’nın karşı saldırısı için günlerce süren toplantılarda 8 farklı savaş simülasyonunu masaya yatırıyor.

– Simülasyonlar sonucunda ABD’li askeri yetkililer Azak Denizi’ne ulaşarak Rusya-Kırım arasındaki tedarik hattını kesmek gibi tek bir stratejik hedefe odaklanmış bir saldırıyı, Rusya savunma mevzilerini güçlendirmeden nisan sonunda başlatması gerektiği sonucuna varıyor.

GÖRÜŞ AYRILIKLARI

– ABD’li yetkililer güney eksenin Azak Denizi’ne ulaşma hedefine en iyi senaryoda 60 ila 90 gün içinde ancak yüzde 30 ila 40 gibi büyük bir askeri gücü ve ekipman kaybıyla ulaşılacağını öngörüyor.

– Ukraynalı yetkililer ise ek silah ve eğitim olmadan karşı saldırıya başlamak istemediklerini deklare ederken, Bahmut savaşı için ek kuvvetler konuşlandırmak ve karşı saldırıyı doğu hattında birçok cephede gerçekleştirmek gibi farklı fikirleri savunuyor.

– ABD ve NATO’nun aksine hava üstünlüğünden yoksun olan Ukrayna’nın özellikle gelişmiş silah ve uçak teknolojileri tedarik edilmeden saldırı savaşı doktrinine adapte olabileceği ABD’li yetkililerin göz ardı ettiği gerçeklerden biri olarak görülüyor.

GÖZDEN KAÇANLAR

– Hem Ukrayna hem de Batılı yetkililer, Rusya’nın savaşın ilk yılındaki kayıplarından sonra toparlanma hızı, insan gücünü sevk etme kapasitesini hafife alıyor. Rusya’nın özellikle geniş mayın tarlalarıyla desteklediği karmaşık savunma mevzileri ve çok az ülkenin riske edebileceği ölçekte askeri kaybı göze almaya eğimli olması gibi özellikleri görmezden geliniyor.

– Askeri uzmanların aksine, istihbarat yetkililerinin ortaya koyduğu tablonun ise daha karamsar olduğu anlaşılıyor. ABD istihbaratına göre karşı saldırının başarılı olma şansı yüzde 50’den fazla değil.

‘SİLAH VERMEK YETMEZ’

Analizde dikkat çekici unsurlardan bir diğeri de Kiev ile ABD arasında gelişmiş mühimmat ve savaş uçaklarının tedariği konusundaki yaklaşım farkı. Ukrayna füze ve F-16 uçakları tedariki konusundaki ısrarcı tavrına karşılık ABD’li yetkililer, Ukrayna ordusunun silahları elde ettikten sonra sahada etki yaratma kapasitelerinin olduğuna kuşkulu yaklaşıyor. Bir ABD’li yetkili, “Bazılarının yalnızca silah vererek savaşın gidişatının değişeceğini düşünmeleri ahmakça” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir