Ethereum Mucidi Kripto ve AI İşbirliğini Yazdı: 4 Yolu Var!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto ve yapay zekanın (AI) birlikte nasıl çalışabileceğini inceledi. Bir dizi potansiyel kullanım durumunun altını çizdi. Ancak bazı risklerin de söz konusu olduğunu belirtti.

Ethereum mucidi: Kripto ve AI’nin bu 4 yolla birlikte çalışması mümkün

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Salı günü bir blog yazısı kaleme aldı. Buterin, yazısında yapay zekanın bir aktör, bir arayüz, kuralların kendisi ve kendi başına bir amaç olarak kullanımını inceledi. AI’nin bir protokol içinde aktör olarak kullanılmasının en yüksek uygulanabilirliğe sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, AI’nin bir protokole arayüz olarak kullanılmasının ise yüksek potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Ancak bazı riskler taşıdığının da altını çizdi. Böylece Buterin, kipto para birimi ve yapay zekanın örtüşebileceği dört yolu ele aldı. Bu bağlamda Buterin, yazısında şu hususlara dikkat çekti:

Genel olarak, altta yatan mekanizmanın kabaca eskisi gibi tasarlanmaya devam ettiği, ancak bireysel oyuncuların yapay zeka haline geldiği ve mekanizmanın çok daha mikro ölçekte etkili bir şekilde çalışmasına izin verdiği kullanım durumları, en umut verici ve doğru şekilde elde edilmesi en kolay olanlardır.

Birlikte kullanımın en zor olduğu alan!

Ethereum mucidi, kripto para ve AI’nin doğru şekilde kullanılmasının en zor olduğu alanı da açıkladı. Buterin, bunun diğer uygulamaların güvenebileceği tek, merkezi olmayan, güvenilir bir AI yaratmaya çalışan uygulamalar olacağını belirtti. Bu doğrultuda Buterin, şunları ekledi:

Bu uygulamalar, hem işlevsellik hem de AI güvenliğini, bu soruna yönelik daha yaygın yaklaşımlarla ilişkili merkezileşme risklerinden kaçınacak şekilde geliştirmek için umut vaat ediyor. Ancak, altta yatan varsayımların başarısız olabileceği birçok yol da var. Bu nedenle, özellikle bu uygulamaları yüksek değerli ve yüksek riskli bağlamlarda kullanırken dikkatli davranmak gerekiyor.

Vitalik Buterin, bu dört alanın her birinde yapay zekanın yapıcı kullanım örneklerine yönelik daha fazla girişim görmeyi ve hangilerinin geniş ölçekte işe yaradığını öğrenmeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Ethereum mucidi: AI “varoluşsal risk” oluşturabilir!

Yapay zekanın bir başka teknolojik ilerlemeden daha fazlası olma potansiyeli, göz ardı edemeyeceğimiz riskler doğuruyor. Bu bağlamda Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Buterin, geçtiğimiz aylarda AI konusunda uyarı yaptı. Buterin yapay zekayı akıllı telefonlar ya da sosyal medya gibi olağan teknolojik gelişmelerle bir tutmuyor. Bunun yerine Buterin, toplumda devrim yaratma potansiyeli nedeniyle yapay zekayı kendi başına bir kategoriye yerleştiriyor. İşin ilginç yanı, yapay zeka hepimizi alt edebilir ve potansiyel olarak Dünya’daki baskın güç haline gelebilir. Bu, keşfedilmemiş topraklara doğru bir sıçrama.

Ethereum mucidi’nin endişeleri tipik teknoloji korkularının ötesine uzanıyor. Süper zeki bir yapay zekanın insanları bir tehdit olarak algılayabileceği ve bunun da felaketlere yol açabileceği uyarısını yapıyor. Ve bu uzak bir geleceğin sorunu değil! Çünkü, AI hızla ilerliyor. İdeal olarak bu süper zeki varlıkların müttefikimiz olmasını istesek de, onları insanlarla güvenli bir şekilde bir arada yaşamaları için programlamak henüz çözemediğimiz bir zorluk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir