Hayatımız boyunca yanlış pişirdiğimiz ortaya çıktı: Pirinç nasıl yenir ve kilo alınmaz ?Asyalıların sırrı:

Pirinç nasıl yenir ve kilo alınmaz ?

Buradaki sır nedir? Peki pirinç yiyip kilo almamak mümkün mü? İşte Asyalıların beyaz pirincin glisemik indeksini 70’ten 18 birime düşürmek için kullandıkları püf noktaları:

Ülkemizde en popüler pirinç yemeği pilavdır. Ancak sonuç olarak yüksek karbonhidratlı pirinç, iki yüksek karbonhidratlı sebze ve hatta katı yağlar (yağ) elde ederiz. Böyle bir yemekten sonra midenizde ağırlık hissetmeniz ve kilonuzun sürekli artması şaşırtıcı değildir. Üstelik beslenme uzmanları bile dikkat ediyor: Sağlığımız için en kötü kombinasyon karbonhidrat + yağdır.

Asyalılar pirinci nasıl pişirip yer?

Asya mutfağı çok miktarda fermente gıda içerir: kimchi, soya sosu, pirinç sirkesi vb. Bunların hepsi, pirincin (ve glisemik indeksi yüksek diğer karbonhidratların) daha iyi emilmesi için gerekli olan faydalı bakterilerin bağırsaklara yerleşmesine yardımcı olur.

Ayrıca Asya ülkelerinde bu ürünü farklı şekilde hazırlıyorlar

Asyalılar önce pirinci en az 20 dakika, tercihen gece boyunca ıslatırlar. Geriye kalan pirinç suyu yüzünüzü yıkamak veya sadece içmek için kullanılır.

Bundan sonra bile suyun berraklaşması için pirincin 5 defa veya daha fazla yıkanması gerekir. Bu prosedür, mısır gevreğinin fazla nişastadan arındırılmasına yardımcı olur ve gelecekteki yemeğin ufalanmasını sağlar.
Ancak pirinci tencerede veya doğrudan buharda pişirirseniz glisemik indeksini 70 birimden 38’e düşürebilirsiniz. Bu yöntem ayrıca tüm faydalı maddeleri de korur. Pirinç ne kadar iyi kaynatılırsa glisemik indeksinin o kadar yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle Asyalılar pirinci en fazla 12-15 dakika pişiriyorlar.
Sadece bir çorba kaşığı soya sosu, pirincin glisemik indeksini %30 daha azaltmaya yardımcı olur. Daha küçük bir porsiyonla başlamak ve yavaş yavaş arttırmak daha iyidir çünkü bu ürünün oldukça kendine özgü bir tadı vardır.
Sindirimi ve doğru kombinasyonu iyileştirir. Pirinç sebze ve deniz ürünleri ile pişirilmelidir. Bu kombinasyon, büyük miktarda lif nedeniyle peristaltizmi artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir