Ticaret Bakanlığı 2024 Yılı Bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Ticaret Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2024 Mali Yılı Bütçesi kabul edildi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Ticaret Bakanlığı’nın 2024 Yılı Bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin eleştiri ve sorularına yanıt verdi. Ticaret Bakanı Bolat, milletvekillerin gümrüklere ilişkin sorularını yanıtlarken, Gümrük İdaresi Türkiye’nin dünyanda en modern, etkin ve otomasyonla çalışan, dijitalleştirilmiş mekanizma ile çalıştığına dikkat çekerek, gümrüklerdeki kaçakçılığa karşı alınan önlemleri anlattı. Bolat, “Gümrükleri; ‘bilge sistemi’ diye bir sistemle yönetiyoruz. 618 milyar dolarlık ticareti gümrüklerden yapıyoruz. Ülkeye kaçakçılık yoluyla ya da zararlı maddeler gibi unsurların girmemesi konusunda yoğun bir denetim yapılmaktadır. Gümrük İdaresi Türkiye’nin dünyada en modern, etkin bir mekanizmayla çalışmaktadır. Çalışmalar sırasında yanlış bir işlem olduğunda denetim mekanizmalarımız da var” dedi.

Bakan Bolat tasarruf tedbirleri kapsamında, hükümet kurulduğundan bu yana bütün bakanlıklarda tasarruf tedbirleri ile ilgili hazırlıklar yapıldığını ve Ticaret Bakanlığı olarak bu tedbirlere azami dikkat gösterdiklerini dile getirdi.

Bakan, 2023’te açılan ve kapanan şirket sayısını açıkladı

Bakan Bolat, 1 Ocak 2023- 31 Ekim 2023 tarihleri arasında açılan ve kapanan şirket sayısına ilişkin son verileri paylaştı. Türkiye’de son 5 yılda esnaf işletmelerinde 1 milyon 479 bin 921 işletmenin açıldığını kaydeden Bakan Bolat, “2023’ün ilk 10 ayında ise 255 bin 197 açılmış, 109 bin işletme kapanmış. Türkiye genelinde, şirketlere baktığımızda bu yılın ilk 10 ayında şirket, ticari işletme olarak 152 bin 567 şirket açılmış, buna karşılık 59 bin 293 şirket kapanmış. Aynı esnaftaki gibi 3’te 2’lik fark var. Pandemi dönemi itibarıyla baktığımızda, 11 Mart 2020’de ortaya çıkmıştı, ortalama 3,5 yılda 644 bin 223 şirket açılmış, 241 bin 425 kapanmış” dedi.

2023’te şimdiye kadar karşılıksız çek sayısı 12.5 milyon

Milletvekillerinin, karşılıksız çek oranlarıyla ilgili sorularına yanıt veren Bakan Bolat, “2023 yılının ilk 9 ayında bankalara ibraz edilen çek sayısı 12 milyon 516 bin 977 adet. Bunun 12 bin 169 adedi karşılıksız çıkmış. Karşılıksız çeklerin toplam çeklere oranı yüzde 0,8. Burada negatif bir trend var önceki yıla kıyasla” bilgisini paylaştı.

Bakan Bolat, başka bir soru üzerine, “Bu yıl milli gelirin 1 trilyon doları aşacağını düşünüyoruz. Sanayi üretimimiz oldukça iyi gidiyor. Türkiye, 255 milyar dolar ihracatının yüzde 93’ünü sanayi ürünleriyle sağlamaktadır” diye konuştu.

Türkiye genelinde 450 AVM var

Alışveriş merkezlerinin (AVM) perakende sektörüne etkisine yönelik bir soru üzerine Bolat, Türkiye genelinde 450 AVM olduğunu ve son birkaç yıldır da yeni AVM açılmadığını söyledi.

“Türkiye’de yaklaşık 40 bini zincir olmak üzere toplamda 80 bin market var”

Bolat, talebi olmayan hiçbir şeyin üretilmeyeceğini kaydederek “Bizim burada görevimiz, perakende sektörünün, özellikle de küçük esnaf ve sanatkarların yaşayabileceği bir ortam oluşturmak ve buna yönelik kuralları belirlemek.” diye konuştu.

Zincir marketler konusunda Bolat, Türkiye’de yaklaşık 40 bini zincir olmak üzere toplamda 80 bin market olduğunu kaydederek “Perakende kanununda yapılan son değişiklikle marketlerin çalışma sistematiği, tedarikçilerle ve üreticilerle olan ilişkileri konusunda zorlayıcı tedbirlerimiz var. Piyasada yaptığımız denetimlere önce marketlerden başlıyoruz. Yanlış yapanın da gözünün yaşına bakmıyoruz. Yeni bir düzenleme konusunda da arkadaşlarımız çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

Fahiş fiyatlara kanun teklifi geliyor

Bakan Bolat, marketlerdeki fahiş fiyat artışlarına ilişkin uyguladıkları tedbirlerin yanı sıra cezalarla ilgili de yasal düzenleme hazırlığında olduklarını duyurdu.

Bakan Bolat, “Ceza olmazsa denetim yapmanın anlamı yok, cezanın amacı caydırıcılık. Cezalar konusunda kanun teklifimiz olacak, geçici kapatma yetkisi önereceğiz” açıklamasında bulundu.

Görüşmelerin ardından, komisyonda Ticaret Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2024 Mali Yılı Bütçe teklifi kabul edildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir