TikTok hastag izleme özelliğine veda etti

The New York Times‘ın işaret ettiği gibi araç, belirli hashtag’lerin popülaritesi hakkındaki ayrıntıları takip etmek için kamuya açık az sayıdaki yöntemden biriydi. Diğer sosyal medya şirketleri gibi TikTok da dışarıdakilerin uygulamasında içeriğin nasıl yayıldığını takip etmesini zorlaştırıyordu.

Söz konusu araç, potansiyel reklamverenlere ve diğerlerine hashtag’lerin popülaritesi hakkında veri sağlayan Yaratıcı Merkezi adlı bir özellik. Rutgers’ Network Contagion Institute’taki araştırmacılar, Çin hükümetinin çıkarlarına “hassas” olduğu düşünülen hashtag’leri izlemek için Creative Center’ın arama işlevini kullanmıştı. Araştırmacılar, TikTok ve Instagram arasındaki hashtaglerin yaygınlığını karşılaştırdı ve birçok “hassas” konunun, Instagram ile karşılaştırıldığında “TikTok’ta önemli ölçüde yetersiz temsil edildiği” sonucuna vardı.

Raporun yayınlanmasından kısa bir süre sonra araştırmacılar, Creative Center’daki arama özelliğinin herhangi bir açıklama yapılmadan ortadan kaybolduğunu söyledi.

TikTok hastag izleme özelliğine veda etti

Raporun ekinde “Hashtag’lerin arama kapasitesi artık kullanıcı arayüzünden tamamen kaldırıldı; NCRI bunun Noel gününde, bu raporun ilk yayınlanmasından günler sonra gerçekleştiğini keşfetti” diye yazdılar. TikTok’un, ABD siyaseti ve diğer jeopolitik konularla ilgili hashtag’ler de dahil olmak üzere daha önce izledikleri bir dizi “hassas” konuya doğrudan erişimi de devre dışı bıraktığını eklediler.

The New York Times’a yaptığı açıklamada TikTok, değişikliği doğruladı. Bir şirket sözcüsü, “Maalesef bazı kişiler ve kuruluşlar Merkezin arama işlevini yanlış sonuçlara varmak için kötüye kullandılar, bu nedenle bazı özellikleri amacına uygun kullanılmasını sağlamak için değiştiriyoruz” dedi.

Ancak araştırmacılar için, bir aracın aniden kaldırılması, şirketin onlarla çalışmaya ne kadar istekli olduğu konusunda muhtemelen daha fazla soruyu tetikleyecek. NCRI araştırmacıları, “Bu şeffaflık eksikliği araştırmacılar için derin endişe kaynağıdır” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir