Tüm iPhone 16 Modelleri Eylem Düğmesi ile Gelebilir

iPhone 15 Pro ve iPhone Pro Max, Eylem (Action) düğmesi olarak bilinen tamamen yeni, kullanıcı tarafından yapılandırılabilen bir düğme ile birlikte piyasaya sürüldü. Şimdi ise MacRumors, Apple tarafından Eylem düğmesinin tüm iPhone 16 serisine eklenmesinin planlarının yapıldığı ileri sürülmüş durumda.

‌iPhone 15 Pro‌ modellerindeki Eylem düğmesi daha önce tüm iPhone modellerinde bulunan sessize alma anahtarının yerini alıyor. Sessize alma anahtarının aksine Eylem düğmesi iPhone” kullanıcılarına çeşitli kullanımlar sağlar. Bunlar arasında kamerayı başlatma, sesli not olma, erişilebilirlik özelliklerine ulaşma, sessize alma ve daha pek çok seçenek yer alıyor.

İddiaya göre Apple, iPhone 16 serisiyle düğmeyi mekanikten kapasitif tip düğmeye dönüştürerek Eylem düğmesine daha da fazla işlevsellik eklemeyi planlıyor. Atlas kod adı altında geliştirilen yenilenen Eylem düğmesinin, eski iPhone modellerindeki Touch ID Ana Ekran düğmesine veya daha yeni MacBook’larda bulunan Force Touch izleme dörtgenine benzer şekilde çalışması bekleniyor.

Dahili belgelere göre, güncellenen Eylem düğmesi basınçtaki değişiklikleri algılayan bir kuvvet sensörünün yanı sıra “incelik değiştirme işlevselliği” de içerecek ancak ikincisinin tam olarak ne anlama geldiği şu anda belirsiz. ‌iPhone 16‌ serisi için planlanan yeni Yakala düğmesi de geliştirilmiş Eylem düğmesiyle aynı işlevselliği içerecek şekilde ayarlandı.

Eylem düğmesi aynı zamanda, 2025’te piyasaya sürülmesi planlandığı bildirilen bütçe odaklı dördüncü nesil iPhone SE’nin bir sonraki modelinde de görünecek ve böylece şu anda geliştirilmekte olan gelecekteki tüm iPhone’larda özel sessize alma ortadan kaldırılmış olacak.

Tabii ki tüm bunların şu anda iddia aşamasında olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir